Tıpkı biz insanlarda olduğu gibi, pet hayvanlarında da yılların ve yaşlanmanın organlar üzerinde önemli etkileri vardır. Günümüzde gerek beslenme ve bakım koşullarının iyileşmesi, gerekse kedi köpek sahiplerinin bilinçlenmesiyle evcil hayvanlarımızın uzun yaşadıkları yadsınmaz bir gerçektir. Pet hayvanlarının uzun yaşamasında, gelişen ve ileri teknolojiye adapte olan veteriner hekimlerimizin de önemli katkıları vardır. Göz, bu açıdan önemli organlardan biridir. Görüş fonksiyonunun sürdürülebilmesi için kornea ve lens gibi, gözün saydam ortamlarının saydamlığını sürdürmesi gerekir. Kaçınılmaz bir şekilde, yıllar içerisinde gelişen oksidasyon etkisi ile lensde bulanıklıklar başlar ve zamanla saydamlığını yitirir. Bu durum yaşlılığa bağlı katarakt gelişimidir ve köpeklerde kedilerden daha yaygındır. 10 yaşına gelmiş köpeklerin % 50 sinde az ya da çok katarakt gelişir. 14 yaşındaki köpeklerin ise neredeyse tamamında az ya da çok katarakt vardır.

Köpeklerde katarakt; travma, şeker hastalığı ya da doğuştan da gelişebilir. Ancak en yaygın katarakt sebebi yaş ve yaşlanmadır. Katarakt tıpkı insanlarda olduğu gibi köpek ve kedilerde, operatif olarak tedavi edilmektedir. Genel anestezi altında ve mikrocerrahi teknikle, göz içerisine girilir, lensin ön kapsülünde bir pencere açılarak, lens içerisindeki saydamlığını kaybetmiş ve görüşe engel olan yapı uzaklaştırılır. Lens kapsülü içerisine suni lens yerleştirilerek görüş kalitesi arttırılabilmektedir.

Fako yöntemi olarak da bilinen ve son 20 yıldır insanlarda da etkin olarak kullanılan teknikten en iyi fayda, henüz katarakt yeni başlamışken yapılan ameliyatlardan alınır. Bu yüzden hastamızın görüşü henüz bozulmadan ve katarakt ilerleyip sertleşmeden tanı konulmalı ve fako yöntemi ile ameliyat yapılmalıdır.

Hasta sahiplerini en çok düşündüren konu, yaşı ilerlemiş köpeklerinin anesteziyi kaldırıp kaldıramayacağıdır. Bu açıdan hekimlik sanatı çok ilerlemiştir. Gerekli kontrolün ardından ileri anestezi teknikleri ile yaşlı diyebileceğimiz 10-17 yaş grubundaki hastalar güvenle anesteziye alınabilmektedir. Peki şu ya da bu nedenle görüşü eksilmiş hatta kaybolmuş köpeklerde katarakt operasyonu yapılmazsa ne olur ? Bu gibi durumlarda lensi göz içerisinde askıda tutan bağlar çok yüksek ihtimalle kopacak ve lens göz içerisinde serbest hale gelecektir. Lens çıkığı olarak adlandırılan bu komplikasyon, göz tansiyonu, göz içerisinde yangı, hatta retina ayrılması-kanaması gibi diğer komplikasyonlara yol açar. Bu durum zaten yaşı ilerlemiş ve görme kaybı olan hastada bir de ağrı ile yaşam kalitesinin bozulmasına neden olur. Bu komplikasyonları gidermenin de tek yolu, ameliyatla pozisyonunu kaybetmiş lensin göz içerisinden çıkarılmasıdır.

Elbette her operasyondan sonra olduğu gibi katarakt operasyonlarının ardından da komplikasyon gelişebilir. Hiçbir hekim uygulayacağı medikal işlemler için % 100 garanti veremez. Ancak şu nokta çok iyi anlaşılmalıdır ki tüm hastalıklarda olduğu gibi göz hastalıkları açısından da rutin kontrol (7-8 yaşından sonra), erken tanı ve doğru müdahale ile katarakt dahil birçok göz hastalığı iyileştirilebilmektedir.

Ağrısız ve aydınlık bir yaşlılık geçirmek onların da hakkıdır.