0

Hakkımızda

Veteriner Göz Polikliniği olarak prensibimiz, minik dostlarımızın ve onların ailelerinin gerçekten güvenebileceği, her imkana ulaşabilecekleri, sıkıntılarına ve hastalıklarına en doğru ve uygun tedavi ve çözüm yolları sunabileceğimiz, kendilerini özel hissedebilecekleri bir aile ortamı sunmaktır.

Kuruluş amacı veteriner göz hastalıkları alanındaki 30 yıllık bilgi ve deneyim birikimini, ileri teknoloji ile bir çatı altında birleştirip, hastalarımızın hayatına ışık katmaktır.

Prof. Dr. Murat Şaroglu

Prof. Dr. Murat Şaroğlu ve ekibi sadece Veteriner Göz Polikliniği'nde muayene ve ameliyat yapmaktadır.

Ankarada 02.03.1971 tarihinde gözlerimi dünyaya açtım. Memur bir ailenin ilk çocuğu olduğum için, ilk ve orta öğretimimi İstanbul, Kastamonu, Rize, Isparta ve Aydın gibi ülkenin farklı şehirlerinde aldım. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim. Üçüncü sınıfta cerrahi doktorası yapmayı hedeflemiştim. 4. sınıfa geldiğimde cerrahi sanatı içerisinde, en hassas ve narin organ olan gözün işleyişi çok ilgimi çekti.Prof. Dr. Murat Şaroğlu

1993 yılında 5. sınıfı iyi dereceyle tamamlayarak, Ankara Üniversitesinden mezun oldum. Aynı yılın Kasım ayında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalında, cerrahi doktorası eğitimime başladım. 1995 yılının Aralık ayında cerrahi yeterlilik sınavını geçip, 1996 yılının şubat ayında Araştırma Görevlisi kadrosuna atandım. Üniversitenin 4. sınıftan beri gözle ilgili oluşturduğum arşiv ve konuya ilgim artarak sürdü. Bu yüzden doktora tez konumu da göz hastalıkları üzerine aldım. Kornea hastalıkları ve ülserlerinde tedavi seçenekleri üzerine doktora çalışmalarım sürerken, Münih Maximillian Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalında 2 ay boyunca Prof. Matis ve Prof. Koestlin ile birlikte çalıştım. Bu süreçte doktora tezimi tamamlayarak, 1999 yılının aralık ayında veteriner cerrahi alanında doktor ünvanını aldım.

Doktora sonrası hem cerrahi, hem de oftalmoloji alanlarında çalışmalarımı sürdürdüm. 2000 yılında tekrar Münih'e giderek 3 ay boyunca sadece göz hastalıkları üzerine çalışarak, Profesör Koestlinin de desteğiyle oftalmoloji dağarcığımı geliştirdim. Bu süreçte 'Türk Çoban Köpeklerinde retinanın normal fusduskobik varyasyonları ve genetik retina hastalıklarının değerlendirilmesi' başlıklı projem İstanbul Üniversitesi Araştırma Fonu tarafından desteklendi. Bu çalışmamla, Ulusal Veteriner Cerrahi Derneği tarafından Bilim Teşfik Ödülü ile onurlandırıldım. Bu süreçte veteriner cerrahi çalışmalarım sürerken, göz hastalıkları üzerine olan çalışmalarım ağırlık kazandı. Ulusal ve Uluslararası bilimsel dergilerde oftalmoloji ile ilgili makalelerimin yanı sıra Amerikan Veteriner Oftalmoloji Derneğinin yayın organı Veteriner Ophthalmoji dergisinde de 2 makalem yayınlandı. 2002 yılında Maximillian üniversitesine üçüncü ziyaretimi yaparak çalışmalarımı sürdürdüm.

2005 yılında dil, yayın ve sözlü sınav aşamalarını başarıyla geçerek, Doçent ünvanı kullanmaya hak kazandım. Doçent olduktan sonra, veteriner fakültesinde 3, 4 ve 5. Sınıf öğrencilerine cerrahi ile ilgili çeşitli dersler verdim. Bir çok ulusal kongrede sözlü ve poster tebliğlerin yanı sıra, çağrılı konuşmacı olarak sunumlar yaptım. Veteriner hekim odalarının davetlisi olarak göz hastalıkları ile ilgili çeşitli seminerler verdim. 2005-2010 yılları arasında biri TÜBİTAK (retina ile ilgili), diğeri İ.Ü. Araştırma Fonu (kataraktın fako ile tedavisi ile ilgili) olmak üzere göz hastalıklarına ilişkin 2 proje yürüttüm. Bu dönemde, hastalarım ile ilgili gözlemlerimi çeşitli makaleler şeklinde ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde yayınladım. Veteriner Oftalmoloji-kedi köpek göz hastalıkları isimli kitabım 2012 yılds yayınlanmıştır. 2012 yılının temmuz ayında profesör ünvanını kullanmaya hak kazandım. 1 nisan 2014 de İstanbul üniversitesi veteriner fakültesindeki görevimden istifa ettim ve veteriner oftalmoloji alanındaki çalışmalarımı VETERİNER GÖZ POLİKLİNİĞİ'inde sürdürmekteyim.

Son 30 yıldır, teknolojinin gelişimine paralel biçimde sağlık hizmetleri beşeri ve veteriner hekimlik alanlarında çok ilerlemiştir. Gözün kendine özgü yapısı nedeniyle, beşeri hekimlikte oftalmoloji ilk uzmanlaşılan alanlardan biridir. Bu gerçeklerden yola çıkarak Avrupa ve Amerikada veteriner göz klinikleri ve hastahaneleri kurulmuştur. Ülkemizde veteriner hekimlik alanında gerek veteriner fakültelerinde, gerekse özel veteriner klinik, poliklinik ve hastanelerinde çok değerli hizmetler verilmektedir. Bununla birlikte önümüzdeki yıllarda çeşitli alanlarda uzmanlık merkezlerinin kurulması ve yaygınlaşmasının gerekliliğine inanmaktayım. Bu bağlamda ülkemizin ilk özel uzmanlık kliniği olan, VETERİNER GÖZ MERKEZİNİ 2012 yılında kurup, 2021 yılında da ekibimle birlikte VETERİNER GÖZ POLİKLİNİĞİ' ne evrilmenin gurur ve mutluluğu taşımaktayım.