Prof. Dr. Murat Şaroğlu’nun kurduğu Veteriner Göz Merkezi, hayvanların göz sağlığıyla ilgilenen tek hastane. Burada kedi-köpeklerin göz muayenesi ve operasyonları yapılıyor.

Göz uzmanı başka veterinerler de var, ama özel olarak göz üzerine çalışan tek doktorsunuz...

Evet, ben de sadece göz cerrahı değilim ama sadece göze yoğunlaştım. Ve 2012`nin başında Veteriner Göz Merkezi`ni kurduk. Böyle uzmanlık merkezlerinin artması gerek. Zamanla insan hekimliğinde olduğu gibi veteriner hekimliğinde de uzmanlaşma olacak.

Bu göz merkezi yalnızca kediler ve köpekler için mi?

Evet, egzotik türler de geliyor ama ağırlıklı olarak kedi ve köpeklerle çalışıyoruz. Atlarla da ilgileniyoruz. Son 1 yıl içerisinde 2 atın 4 gözüne katarakt ameliyatı yaptık.

İnsanların katarakt ameliyatlarında kullanılan teknolojiyle hayvanlarınki aynı mı?

Teknoloji aynı, hayvanlarda daha zor.

Neden daha zor?

Başarılı bir katarakt cerrahisi için kataraktın başlangıç evresinde olması gerek. İnsanın en ufak bir fluluk hissetse hemen doktora gitme şansı var fakat bizim hastalarımızda ancak katarakt ilerledikten sonra, hatta bazen görme kusuru oluşturmaya başlayınca ya da lens komple beyazlaşırken dikkat çekiyor.

Peki Türkiye`de 1 yılda kaç kedi, köpek gözlerini kaybediyor?

Böyle bir istatistik yok ama çok sayıda olduğunu söyleyebilirim. Bir de maalesef özellikle sokak kedilerinde çok erken gözün alınma kararı alıyorlar.

Şekerli şeyler yemenin köpekleri kör ettiği söylenir. Bu doğru mu?

Yanlış. Daha doğrusu eksik... Düzensiz beslenirse diyabet olabilirler. Şeker hastalığı köpeklerde ilk 1 senede kesinlikle katarakt yapıyor.

Katarakt dışında ne tip hastalıklar hayvanlarda görme kaybına neden olabilir?

Özellikle kedilerde enfeksiyonlar, göz kapağı hastalıkları, ileri yaşta köpeklerde göz kapağı kitleleri çok yaygın. Kornea hastalıkları var, kuru göz hastalığı var. Göz tansiyonu olabiliyorlar. Genetik bazı rahatsızıklar olabiliyor...

Evcil hayvanlarımızın göz sağlığını korumak için neler yapabiliriz?

Aslında çok fazla şey yapılamaz. Yalnızca şunların önüne geçebilir: Günlük gıdasında bolca antioksidan olmasında fayda var. Taze sebze, meyve yemenin insanlara nasıl faydası varsa hayvanlara da öyle faydası var.

Kaynak:Habertürk | 27.04.2013