Blefaritis gözkapaklarının yangılanması, iltahaplanmasıdır. Tüm evcil hayvanlarda gelişebilir. Kanatlılarda ve köpeklerde daha sık rastlanır. Hastalığın sebepleri; allerjik reaksiyonlar, arı sokması, travma, bakteriler, parazitler, kostik irritasyon, mantar enfeksiyonları ve bağışıklık sistemi ilgili reaks,yonlar olabilir.

Blafaritisli bir hastada göz kapakları genellikle şişer, kızarır ve akıntı artmıştır. Kimi olgularda gözkapaklarındaki tüyler dökülür, hasta bölgeyi kaşıma eğilimindedir ve göz kapakları genellikle kapalıdır. Özellikle tek taraflı olduğunda hastanın hemen dikkatini çeker. Ancak uzun tüylü köpeklerde kimi zaman farkedilmesi vakit alabilir.

Hasta kendini kaşıyarak gözküresine de zarar verebilir. Hastalık ilaç tedavisi ile iyileştirilebilir. Ancak önemli olan altında yatan nedenin belirlenmesidir. Bu amaçla laboratuvar tahlillerinden de yararlanılması gerekir. Kimi olgular tedaviye inatçılık gösterir. Nüks etme eğilimindedir. Bu açıdan blefaritis geçirmiş bir hastayı sahibi sık sık kontrol etmelidir.